Kar lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılan araçların yer ile temasını sağlayan tek parça lastiklerdir. Araç lastikleri mevsimsel faktörler ve kullanım amaçları gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Mevsimsel faktörler açısından bakıldığında özellikle yoğun kış şartlarında kullanılmak üzere tasarlanıp üretilen kış lastiği, yoğun yağışın olduğu bölgeler için üretilen yağmur lastiği ve mevsimsel olarak orta geçişlere sahip bölgelerde rahatlıkla kullanılabilen dört mevsimlik lastikler gibi sınıflandırma yapılabilmektedir. Sürücüler tarafından kullanılan lastikler içerisinde kış lastiğinin ayrı bir yeri vardır. Bir lastiğin kış lastiği olup olmadığını lastiğin yan yüzeyinde bulunan kar tanesi ambleminden, kış mevsimini simgeleyen görsellerden veya tecrübeli olan kişiler lastiğin dişlerine bakarak anlayabilmektedir.

Peki, kış lastiği alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Lastiğin alınacağı ve takılacağı zamanın ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Kış lastikleri aracın kullanıldığı bölgeye göre değişiklik gösterip; Ekim-Kasım dönemi gibi başlayıp ilkbahar aylarının ortalarına kadar araçlarda takılı kalmalıdır.
  • Kış lastiği sadece çekiş sisteminin bulunduğu tekerleklere değil, aracın tüm lastiklere takılması gerekir.
  • Kış lastiği satın alırken ürünün aynı seriden ve aynı çeşit dişlere sahip olması gerekir. Aksi halde araç bir yöne doğru çekme yapabilir.
  • Kış lastiği model tercihi yapılırken karlı zeminde mi yoksa soğuk zeminde mi kullanılacak bunun bilinmesi gerekir. Karlı zemin için diş açıklığının daha fazla olduğu buzlu zemin için vakumlama dişlerinin daha çok olduğu lastik modelleri tercih edilmelidir.
  • Kar lastikleri diş derinliği olarak 3 mm’den sonra araca ve sürücüye herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu yüzden bu seviyenin altına indiği anda yenisi ile değiştirilmelidir.
  • Kar lastikleri diş derinliği büyük olması sebebi ile yakıt tüketimini arttırdığı gibi araç içine giren sesi de arttırır. Bu cihetle desibeli daha düşük lastiği tercih etmek uygundur.
  • Kar lastikleri diğer lastiklere göre daha pahalı olduğu için fiyat araştırması iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *