Otomobilin çatlak camı nasıl tamir edilebilir?

Araba sahiplerinin en çok rastladığı olayların başında gelmektedir. Gerek öndeki aracın taş fırlatması gerekse çocukların oyun oynarken taş fırlatmaları vs. nedeniyle bu tür sorunla karşılaşılabilmektedir. Özellikle küçük çatlak olarak başlayan bu minik hasar git gide daha da büyüyebilmektedir.

Çatlak cam tamiri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Eğer cam çatlağı fazla değilse minik izler var ise bu sefer camı değiştirmeye gerek kalmamaktadır. Özel maddelerle o bölge işlenerek izler büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir. Böylece ufak bir şekilde başlayarak cam değişimine kadar giden süreçten kaçınma şansınız olmaktadır. Cam değişimi demek aracın az da olsa orijinalliğin kaybolması demektir. Durum böyle olunca ufak çatlak ve darbeleri göz ardı etmemenizde fayda vardır. Eğer aracınız kaskosuz ise ya da kaskodan yılda 1 cam değişimi yaptırmış iseniz önünüzde 2 türlü yöntem kalıyor. Ya camı cebinizden ödeyeceğiniz parayla değiştirmek ya da ufak çatlak ve hasarları tamir ettirmektir. Tabi ki tamir ettirmek çok daha tasarrufludur. Ayrıca zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Cam değişimi yaptırmak maliyet yanında değişim süresi olarak da fazladır. Yaklaşık cam değişimi 1 gün sürebilmektedir. Ama tamiri değişime göre daha az sürmektedir. Tamir ise ortalama 20-30 dakika arasında olabilmektedir. Cam değişi sürecinde yaşanabilecek problemlerden birisi de değişimin usta kişiler tarafından yapılmadığı taktirde içeriye su alabilme durumudur. Cam lastiklerinin de değiştiğini göz önüne alarak usta kişilerin bu değişimi yapması gerektiğidir. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunmalı ve buna göre davranmalısınız.

Araç cam değişimi ve tamiri ne kadara mal olur?

Araba camlarının değişim fiyatı aracın modeline kalitesine ve aracın büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Mesela arabanın arka kelebek camının kırılması 50-100 TL karşılığında değişmesine karşın ön camının kırılması 500-2000 TL karşılığında değişebilmektedir. Hatta bu rakam lüks arabalarda daha da üst seviyelere çıkabilmektedir. Bunların yanında araç cam tamiri ise yine çeşitli durumlara göre değişkenlik göstermesinin yanında ortalama 50-2000 TL tutabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *