2.el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

2.el araba piyasası sıfır araba piyasasına göre günümüzde daha aktif olduğunu gözlemlemekteyiz. İkinci el araba almak ya da satmak göründüğü kadar kolay değil. İkinci el araba alırken veya satarken bilinçli davranmalı her şeyi kurallarına uygun olarak yapmalıyız. Dikkat edilmesi gereken hususlara uyarak araba almak veya satmak sağlıklı bir alışveriş olmasını sağlayacaktır. Peki araba alırken nasıl davranmalıyız ne yapmalıyız? Gelin hep birlikte bakalım.

 

Arabanın tüm ayrıntılarını öğrenin

Nedir bu ayrıntılar. Öncelikle alacağınız arabayı muhakkak ekspertize götürün. Yani araba doktoruna. Boyasına, mekaniğine, şanzımanıza,tekerlerine, motoruna iyice baktırın. Kazası olup olmadığı ya da herhangi bir kusuru olup olmadığı orada ortaya çıkacaktır. Ayrıca arabanın çalıntı olup olmadığına bakmak için motor şasi numarası ile ruhsatta kıyaslama yapın. Ayrıca emniyette sorgulama yapabilir ya da sigortacıya giderek araba kazalarını öğrenmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki mesaj numarasına sms yollayarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Plakayı yazın, TURKCELLTÜRK TELEKOMVODAFONE 5664‘e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

Arabanın ne amaçla kullanıldığını öğrenin

Bu önemlidir. Neden? Çünkü araba satılmadan önce ne olarak kullanılmış bilinmesi gerekiyor. Şirket aracı mıydı? Kiraya mı veriliyordu. Yoksa taksi miydi ? Emin olun bunlardan çıkma araçları almak istemezsiniz. Mağdur olmama adına bu sorgulamayı da yapmanızı öneririz.

Arabayı almadan önce kesinlikle gözlerinizle görün

Arabayı almadan önce satan kişiyle görüşün randevu alın. Arabayı görmek için veya satın almak için erken saatlerde gidin. Hem gün ışığıyla arabayı görmenizde fayda var. Hem de eğer arabayı satın alırsanız noter işlemlerini mesai saatlerinden önce halletmeniz yararınıza olacaktır. Arabayı ilk görmeye gittiğinizde arabayı çalıştırın anlıyorsanız motorunu kontrol edin. Hatta mümkünse test sürüşü yapın. Aynı zamanda araba lastiklerini gözlerle kontrol edin. Dişleri erimiş veya çatlamış olduklarını gördüğünüz halde ona göre pazarlık yapın. Bu arada arabayı test yaparken mümkün olduğunca farklı hızlarda yapmaya veya farklı yol tiplerinde yapmaya özen gösterin.

Araba için olmazsa olmazı kilometresi

Arabanın kilometresi araba alırken en önce bakılan unsurdur kuşkusuz. Arabanın o zamana kadar yapmış olduğu yol araba yıpranmışlığının göstergesidir. Bu süreçte uzmandan yararlanmanızda fayda var. Arabanın kilometresinin orjinal olup olmadığı ancak uzman kişilerin muayenesi sonucu ortaya çıkar. Arabanın farklı yerlerine bakarak arabanın kilometresinin orjinal olup olmadığını anlamak mümkün. Ayrıca yine bazı püf noktaları sayesinde arabanın şehir içindemi yoksa şehir dışındamı daha fazla kullanıldığını anlamak ta mümkün. Mesela depreyajı fazla yıpranmış bir arabanın şehir içinde daha fazla kullanıldığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Test sürüşü ve rot balans ayarları

 

Muhakkak test sürüşü yapmanız gerektiğini söylemiştik. Önemlidir. Çünkü bir çok kusuru bu şekilde anlayabilirsiniz. Direksiyonda bir sıkıntı olup olmadığını ya da tekerin balans ayarlarında bir problem olup olmadığını bu şekilde anlamak mümkün. Aynı zamanda motor sesini de dinleyerek bir çok konuda ön çıkarım da bulunabilirsiniz.

 

 

Bunlar genel olarak bilgi notlarıdır. Bunları unutmamanızda yarar var. Ama işinin ehli bir uzmandan yararlanmanız da araba alım işinde çok işinize yarayacaktır. İyi  günler.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *