Arabalarda fren bakımı nasıl yapılır

Arabalarda fren en önemli aksanların başında gelir. Bu derecede önemli olan frenlerin bakımı da tabi ki çok önemlidir. Fren bakımı yapılırken nasıl yapılır neler değişmesi gerekir bu yazımızda değineceğiz.

Frenlerin araba bütünü içinde ne önemli unsurlardan olduğunu söylemiştik. Gerek araç güvenliği gerekse aracın sürüş kontrolü açısından işlevi vardır frenlerin. Araç güvenliği açısından önemli demek can güvenliği açısından önem demektir. Dolayısıyla bu derecede önemli olan fren aksanlarının bakımlarının da yerinde ve zamanında yapılması gerekir. Aksi taktirde çıkabilecek bir sorun yaşamsal olabilir. Peki ben arabanın fren bakımlarını ne zaman yaptırmam gerekir. Balataları ne zaman değiştirmem gerekir.

Fren balatalarının değişimi şu zamanda yapılacak diye kesin bir şey söylememiz mümkün değildir. Kimi zaman bu 50 bin kilometrede olabileceği gibi kimi zaman da 80 bin kilometrede olabilir. Fren balatalarının değişimi eskimeleriyle alakalıdır. Peki ne zaman eskir. İşte o sürücünün aracı sürme şekline göre değişir. Agresif tavırlarla arabayı süren kişi daha fazla frene basacağından fren balataları daha çabuk eriyecektir. Sadece sürücüye göre değişmez tabi ki. Yolların durumu, hava koşulları, çevre şartları da bu süreci etkileyen etmenlerdendir. Fren baltalarının eskimesini belli aralıklarla servise kontrol ettirerek anlayabiliriz. Fren balatalarının değişip değişmeyeceği ancak usta bir elemanın görmesi sonucu gerçekleşebilir. O yüzden burada hataya düşmemek gerekir. Ayrıca bu bakımlarda fren hidroliğinin de belli sürelerle muhakkak yenilenmesi gerekir. Profesyonel kişilerce bu değişimin yapılması gerektiği de önemlidir. Bu süreç önemlidir çünkü fren hidroliği hassas bir durumdur. Yapılacak bir hata büyük problemlere yol açabilecektir.

Peki fren mesafesi diğer zamanlara göre uzadı ve frenlerin daha az tuttuğunu düşünüyorsunuz. Bunun başlıca sebepleri vardır. Bunlardan birisi lastiklerin kabaklaşmasıdır. Lastik dişlerinin erimesi zemine tutunma kuvvetini etkileyeceğinden önemlidir ve kontrol edilmelidir. Ayrıca lastiklerin havalarını da 2 haftada bir kontrol etmek gerekir. Çünkü az olan hava da frenin mesafesinin artmasına neden  olacaktır. En önemli unsur ise fren balatalarının aşınma olayıdır. Bunu da yukarıda söylemiş olduğumuz gibi yetkili servis tanısını koyacak ve değişimin yapılıp yapılmayacağı kararını verecektir.

Kazasız günler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *