Lastikler neden önemlidir ve lastikler ile ilgili neleri bilmeniz gerekiyor?

Lastiklerin bir arabanın en önemli organlarından birisidir. Bizi taşıyan yükümüzün üzerine bindiği hayati organlardan hemde… Hayati olan bu organla ilgili size çok önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Lastikler neden önemlidir ve lastikler ile ilgili neleri bilmeniz gerekiyor. Lastiklerin bir araç için hayati derecede önemli olduğunu söylemiştik. Lastikler binek arabalarda 4 tanedir ve hepsinin değeri de aynıdır. Yani sadece 1 lastik olarak düşünmek değil bir bütün olarak 4 lastiği de aynı anda düşünmeliyiz. Lastikler neden önemlidir. Çünkü aracın yere güvenli uzanmasını sağlayan, frenlerin daha iyi tutmasını sağlayan, konforlu bir yolculuk için bize yardımcı olan aksanlardır lastikler. Bunların yanında daha bir çok işlevi vardır tabi. Hızınızın 100’ün üzerinde olduğu bir zamanda lastiklerin daha çok önemli olduğu bir gerçektir. Bakımları yapılmamış veya o hızda patlayan bir lastik hayatınıza mal olabilir. Bu derecede hayati öneme sahip lastikler için gerekenden daha fazla önemi vermeniz gerektiğini önemle vurgulamak isteriz.
Lastiklerin dış görünüşüne aldanmamak gerekiyor. O yüzden bir ustadan yardım almak gerekir. Çıplak gözle kusursuz gibi görünen lastiklerin usta bir incelemeden sonra hayati derecede kusurlu olduğu anlaşılabilir. Lastik dişleri içindeki yarıklar gözle görünmeyebilir ama ancak bir lastikçinin söküp incelenmesiyle anlaşılır. Aynı zamanda dişleri erimiş bir lastik fren mesafesini uzatacağı gibi yere tutunma kapasitesini de yitirecektir.
Lastikler nasıl saklanmalıdır
Günümüzde kışın kar lastiği yazın da yaz lastiği kullanıyoruz. Dolayısıyla çıkartılan lastikleri bir yerde barındırmak gerekiyor. Bu işi yapıp sizin adınıza lastikleri saklayan firmalar olduğu gibi bazen de ev ortamında saklamamız gerekebiliyor. Eğer lastikleri gerektiği ortamda saklamaz isek kimyaları bozulur ve iş yapma sürecinde bir darbe alırlar. Yani iş yapma kapasiteleri azalır. Sertleşirler ve işimizi zorlaştırırlar. Kullanılmayan lastikler nasıl saklanmalıdır? Kullanılmayan lastikleri ev ortamında ve oda sıcaklığında barındırmamız gerekmektedir. Hiçbir sıvı veya kimyasal ile teması olmaması da gerekiyor. Mümkünse bir çuval içinde ya da poşet içinde saklamanızda yarar var. Ayrıca lastiklerin konumlandırılması bile önemli. Lastiklerin dikine yan yana koyulması ömrünü uzatacaktır. Tam tersine üst üste konulan lastiklerin ise ömrü kısalacaktır.
Arabamın lastiklerini ne zaman değiştirmem gerekiyor
Arabanın lastiklerinin nasıl saklanması gerektiği söyledik. Peki, bu şekilde saklanan lastikler ne kadar süre işimizi görür. Lastiklerin kimyası gereği lastiklerin ömrü ortalama 5-6 yıldır. Lastiklerinizi çok iyi sakladınız ve 10 yıldır kullanıyorsunuz. Bu çok büyük bir yanlıştır. Bu kadar uzun süre kullanılan lastiklerin kimyası bozulmuştur ve tehlike arz etmektedir. 5 yılı aşan süreden sonra lastiklerinizi değiştirmenizde fayda var. 5 yıl dedik ama ne zamandan itibaren 5 yıl. Arabaya taktıktan sonra değil tabi. Lastik üretiminden itibaren 5 yıl. Lastiklerin üzerinde hangi ay veya hangi yılda üretildiği ile ilgili bilgi yazması zorunludur. Lastiklerinizi incelerseniz. Şu şekilde bir ibare görürsünüz. 25/2017 gibi. Bu ne demektir. 2017 yılının 25. Haftasında üretildi. Yani hafta ve yıl bilgileri yazmaktadır. O zaman 2017 yazdığına göre 2022’ye kadar bu lastiğin ömrü vardır. Sonrasında ise kimyası bozulacak ve iş yapma kapasitesi tehlikeye girecektir. Bunların dışında arabaların lastiklerine kilometre olarak ömür vermek doğru olmaz. Çünkü arabaların lastikleri iklim koşullarına, yol koşullarına, sürücü koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Çok sıcakta veya mıcırı bol olan yerde lastiklerin ömrü daha az olacaktır. Ayrıca çok yüksek hızlarda lastiklerin ömrünü kısaltacaktır. Burada bir örnek vermek gerekirse. F1 yarışlarında dikkat ederseniz lastiklerin birkaç kez değiştirildiğini görürsünüz. Buradan hız yapmanız lastikler üzerindeki etkisini anlamak mümkün.
Lastiklerin havası ne kadar olmalı
Havaların lastik basınç limitleri firmalar tarafından belirlenir. Ve yolculu yolcusuz limitler farklıdır. Bu limit bar olarak ifade edilir. Bu bar limitini nereden öğrenebilirim. Şoför kapısı ile arka kapı arasındaki direkte lastiklerin ne zaman kaç barda kullanılacağı ile ilgili talimat yazmaktadır. Bazen benzin kapağında da yazabilmektedir.
Lastik içindeki hava da birçok ölçütte önemlidir. İçindeki hava barının 2 haftada bir kontrol edilmesi hatta yolculuk öncesinde kontrol edilmesi son derece önemlidir. Önerilen seviyeye getirilen (ne az olmalı ne de fazla) hava barının kaliteli yolculuk yapma anlamında etkisi büyüktür.
Kar lastiği nedir ve neden önemlidir?
Kış olunca değişen hava koşullarına bağlı olarak arabada da bir takım değişiklikler yapmak önemlidir. Nasıl biz havanın soğumasına bağlı olarak elbiselerimizi veya ayakkabılarımızı değiştiriyoruz. Arabalarda da bir takım değişiklikler yapmamız gerekiyor. Lastik değişimi bunlardan birisi. İşte burada karşımıza Kas Lastiği çıkıyor. Neden kar lastiğine ihtiyaç duyarız. Havanın ve yolların değişimine göre kar lastikleri kullanmak gerekiyor. Kar lastikleri daha geç donar ve yolda tutunma kapasitesi daha fazladır. Karlı ya da buzlu yolda daha rahat yola tutunur. Frenlerin daha iyi tutunmasını sağlar. Dolayısıyla hayati derecede öneme sahiptir.
Kar lastikleri bir çok yerde zorunlu hale getirilmiştir. Zaten kışın soğuk ve sert geçtiği yerlerde kullanmak çok akıl karı olacaktır. Ekim ayından mart ayı sonuna kadar kar lastiklerini kullanmak araba sağlığı için önemlidir. Havanın ısınmasına bağlı olarak da kar lastikleri çıkartılmalı ve yaz lastikleri takılmalıdır. Tabi çıkartılan lastikleri yukarıda anlatıldığı gibi saklamanızda fayda var.
İyi yolculuklar. Kazasız günler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *