2017 Skoda Octavia 1.0 TSİ

Tüm dünyada benzinli motor teknolojisi ile çığır aşan VolksWagen benzinli motor teknolojisini artık daha da küçük modellere indirgemektedir. Özellikle 1,4 TSİ motor teknolojisinde ortaya koymuş olduğu başarısını 1,2 TSİ motora kadar indirmeyi başaran marka şimdilerde 3 silindire sahip 1,0 TSİ kendi grubunda kullanmaya başladı. Bu motor teknolojisini markasında kullanan firmalardan ilki de Skoda’dır.

Skoda yenilenen tasarımı ile markasının en çok rağbet gören aracı olan 2017 Octavia 1.0 TSİ görücüye çıkardı. Otomobil severlerin merakla beklediği modeller arasında yer alan bu araç motor performansı ile dudak uçuklatmaktadır. Yenilenen tasarımın sahip olduğu motor teknolojisi 3 silindirli ve 115 Hp olup 1,0 lt turbo şarj sistemine sahip TSİ versiyonudur. Aracın 0-100 km/h hıza çıkması 9,9 saniyede gerçekleşince verilere şaşırmamak mümkün değildir. 1.225 kg boş ağırlığı bulunan 2017 Octavia 1.0 TSİ modelinin sadece 1.0 lt motor ile bunu başarması şaşırtan bir başka konudur. Ayrıca bu kadar küçük bir motor 3 silindire rağmen 200 Nm tork üretimini gerçekleştirerek dizel versiyonlara kafa tutmaktadır. Aracın bu verilerinin yanında bir başka hayret verici özelliği ise sadece 100 km’de şehir içinde 5,4 lt, şehirlerarasında 3,9 lt ve ortalama olarak 4,5 lt yakıt tüketiyor olmasıdır. Birçok dizel aracın bu verilere yaklaşamadığını söylersek hiçte mübalağa etmiş olmayız.

Motor teknolojisinin yanında geliştirilen yeni tasarımı ile de göz dolduran Octavia ebatlarının büyümesi ve görselliği ile artık daha kaslı bir araç. Araç kullanıcılarına sunulan konfor paketlerinde de büyük yenilikler yapılarak iç mekân tamamen değiştirilmiş ve eklenen teknoloji ile birlikte daha eğlenceli bir hale getirilmiştir. Özellikle sunulan konfor özellikleri, motor teknolojisi ve diğer donanımları ile rakiplerinden daha uygun fiyatlara satılıyor olması 2017 Skoda Octavia 1.0 TSİ’ın daha fazla satış rakamlarına ulaşabileceğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Aracın performansı artırılması ve bu oranda yakıt miktarının düşürülmesi önemli özellik olarak görülse de güvenlik donanımları birçok sürücü için daha önemlidir. Skoda bu noktada cimrilik etmeyin birçok güvenlik donanımını ve özelliğini müşterilerine standart olarak sunmaktadır. Benim için bu da yeterli değil ekstra daha güvenli bir donanım istiyorum diyorsanız Skoda Octavia sizlere bunu da opsiyonlu paketleriyle gerçekleştirmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *